Opis zadania

Waszym celem jest stworzenie krótkiego filmu o odnawialnych źródłach energii. Poszukajcie w swojej okolicy na przykład właścicieli domów jednorodzinnych, którzy mają na dachu kolektory słoneczne lub ogrzewają budynek pompą ciepła. Znajdźcie przedsiębiorstwo, które wytwarza prąd z paneli fotowoltaicznych. Porozmawiajcie z firmą, która zajmuje się montowaniem tego typu instalacji. Dowiedzcie się w urzędzie gminy, czy OZE jest popularne w waszym regionie, albo czy można dostać na nie dofinansowanie. Możliwości ujęcia tego tematu jest mnóstwo.
Wybór sposobu prezentacji tematu filmu jest kluczową sprawą dla całego przedsięwzięcia. Musi go poprzedzić dokładna analiza zagadnienia – nie tylko należy zapoznać się ze znaczeniem pojęć takich jak PROSUMENT, OZE czy MIKROINSTALACJA, ale przede wszystkim trzeba zrozumieć jak działają urządzenia, o których będziecie mówić i dlaczego są tak ważne w kontekście produkcji energii. Dotyczy to każdego członka zespołu. Jeśli nie będziecie przekonani, że temat, który chcecie poruszyć jest ważny, trudno będzie wam przekonać widzów. Dobrze jest, jeśli będziecie czuli, że wasz film to misja, którą wspaniale wypełniacie.

Decyzję najlepiej podjąć na spotkaniu, do którego każdy powinien się przygotować – w tym przypadku przeczytać informacje odnośnie źródeł energii odnawialnej, zebrane na podanych przez nas stronach internetowych lub też w innych źródłach. Spotkanie może odbyć się w dowolnej formie, możecie urządzić wideokonferencję, komunikować się za pomocą rozmaitych urządzeń i aplikacji pozwalających na spotkanie w formie zdalnej. Podczas spotkania dobrze jest, jeśli każdy podzieli się z innymi swoimi przemyśleniami, a także powie parę słów o tym, co szczególnie go zaciekawiło lub poruszyło. Starajcie się rozmawiać swobodnie i uważnie słuchać, co każdy ma do powiedzenia. Ważne jest, by nie wyśmiewać cudzych pomysłów.
Istotne jest, by ostatecznie zdecydować się na takie rozwiązanie, które zyskało aprobatę wszystkich członków zespołu.

Analiza problemu
Skoro już ustaliliście skład zespołu, który będzie zajmował się filmowaniem, warto zapoznać się bliżej z tematyką, której film będzie dotyczył.
Konkurs ma na celu promocję użytkowania mikroinstalacji OZE. Warto zdawać sobie sprawę, że korzystanie z energii odnawialnej we własnym gospodarstwie chroni środowisko oraz wpływa korzystnie na finanse prosumenta.

Tematyka filmu powinna dotyczyć zagadnień:

Linki do broszury z ważnymi informacjami o OZE, z którymi warto się zapoznać znajdziecie w zakładkach MATERIAŁY i PRZYDATNE LINKI. Szczególnie zachęcamy do zapoznania się z broszurą dostępną pod linkiem: https://www.Filmeko.pl/pliki/PNS_Broszura.pdf

Jeżeli zamierzacie pokazać instalację systemu fotowoltaicznego to dowiedzcie się o szczegóły techniczne poszczególnych części składowych, montażu. Pokażcie w interesujący sposób proces wyboru różnych opcji. Jeżeli zajmiecie się korzyściami ekonomicznymi, to zróbcie np. wywiady z użytkownikami korzystającymi z mikroinstalacji OZE na różnego rodzaju budynkach (prywatny dom, szkoła, urząd, spółdzielnia mieszkaniowa), którzy sami wskażą zalety takiego rozwiązania.

Sprawdźcie gdzie macie najbliższe budynki z instalacją OZE, aby przyjrzeć się z bliska takim systemom. Będziecie mogli dokładnie spojrzeć na proces produkcji energii odnawialnej, dowiedzieć się o szczegóły włączenia systemu do sieci, ale także zaplanować zdjęcia do filmu. Dowiedzcie się jaka jest moc takiego systemu, co skłania właścicieli do jego instalacji, w jakim procencie energia elektryczna z mikroinstalacji pokrywa zapotrzebowanie budynku, itp.